#PSAWorldTour

Ryan Cuskelly kept the Life Time Phoenix Open trophy in Australian hands after defeating New Zealander Martin Knight in the final of the PSA Challenger 10 squash event at Life Time Fitness Tempe in Tempe in the US state of Arizona.

Both finalists survived four-game semis – top seed Cuskelly beating England’s No.3 seed Ben Coleman and second seed Knight eventually getting the better of in-form Frenchman Lucas Serme, the fourth seed who won the Rotterdam Open last month.

Cuskelly and Knight were marking their seventh meeting on the PSA World Tour – and the 27-year-old left-hander from New South Wales extended his unbeaten record over the Kiwi with his 11-7, 11-0, 11-6 triumph in 45 minutes.

“Knight was saying he was still feeling his semi-final game against Serme from last night and was unable to get going today,” reported tournament promoter Andre Maur.

The win notches up Cuskelly’s ninth Tour title – but his first since winning the Toronto Cup in November 2012.

Final:
1 Ryan Cuskelly (AUS) bt [2] Martin Knight (NZL) 11-7, 11-0, 11-6 (45m)

Semi-finals:
1 Ryan Cuskelly (AUS) bt [3] Ben Coleman (ENG) 11-4, 11-8, 11-13, 11-3
2 Martin Knight (NZL) bt [4] Lucas Serme (FRA) 11-6, 11-7, 9-11, 11-4

Quarter-finals:
1 Ryan Cuskelly (AUS) bt [5] Todd Harrity (USA) 11-8, 11-5, 11-8
3 Ben Coleman (ENG) bt [8] Sebastiaan Weenink (NED) 13-15, 11-4, 11-5, 11-4
4 Lucas Serme (FRA) bt [7] Arthur Gaskin (IRL) 11-8, 11-8, 11-9
2 Martin Knight (NZL) bt [6] Paul Coll (NZL) 11-6, 3-11, 7-11, 11-3, 11-7

1st round:
1 Ryan Cuskelly (AUS) bt [Q] Chris Hanson (USA) 11-7, 11-6, 11-8
5 Todd Harrity (USA) bt [Q] Christopher Binnie (JAM) 11-6, 7-11, 11-6, 11-4
8 Sebastiaan Weenink (NED) bt [Q] Baba Tunde Ajagbe (NGR) 11-6, 11-3, 11-2
3 Ben Coleman (ENG) bt Andrew Schnell (CAN) 11-7, 11-13, 11-9, 11-6
4 Lucas Serme (FRA) bt [Q] Faraz Khan (USA) 11-9, 10-12, 11-2 ret.
7 Arthur Gaskin (IRL) bt Diego Elias (PER) 4-11, 11-8, 11-7, 13-11
6 Paul Coll (NZL) bt Shahjahan Khan (PAK) 7-11, 12-10, 14-12, 10-12, 11-6
2 Martin Knight (NZL) bt [WC] Heraclio Salaiz Estrada (MEX) 11-3, 11-4, 11-2

Qualifying finals:
Chris Hanson (USA) bt Graeme Schnell (CAN) 11-7, 11-3, 7-11, 11-4
Christopher Binnie (JAM) bt Jesus Camacho (MEX) 11-8, 11-13, 11-5, 11-8
Baba Tunde Ajagbe (NGR) bt Mubarak Mohsin (UAE) 14-12, 11-2, 11-4
Faraz Khan (USA) bt Anthony Graham (ENG) 2-11, 11-4, 11-5, 2-11, 11-7

1st qualifying round:
Graeme Schnell (CAN) bt Gurraj Singh (USA) 11-2, 11-3, 11-2
Chris Hanson (USA) bt Supreet Singh (IND) 11-7, 11-3, 11-5
Jesus Camacho (MEX) bt Sean Kenny (USA) 11-6, 11-4, 11-7
Christopher Binnie (JAM) bt Adam Garner (USA) 11-0, 11-2, 11-6
Baba Tunde Ajagbe (NGR) bt Mark Broekman (ENG) 7-11, 11-3, 11-6, 11-2
Mubarak Mohsin (UAE) bt Vevek Kalra (USA) 11-5, 11-4, 13-11
Faraz Khan (USA) bt Mohamed Elsherbini (EGY) 7-11, 8-11, 11-8, 11-5, 11-1
Anthony Graham (ENG) bt Ricardo Lopez (MEX) 11-7, 11-8, 11-6